שימון טאבון אדמה – כיתת רימונים

מפגש חמישי יצא לדרך. בתום סופת גשמים ושלגים של (בסוף אפריל!) שנמשכה מספר ימים נפגשנו כדי לשמן את טאבון הבוץ שהתלמידים בנו. השימון נועד לאטום את מבנה האדמה למים.

מנקים מהלבנים את הבוץ היבש.
מנקים מהלבנים את הבוץ היבש.

כדי שהבוץ יוכל לספוג את שכבת השמן אותה מורחים עליו יש לוודא שהבוץ יבש ממים. ביום זה בזמן שנסעתי אל בית הספר, לא הפסיק לרדת עלי גשם. נכנסתי אל כיתת רימונים והודעתי לנעה המחנכת שנצטרך לדחות את המפגש… נעה הצביעה לי על הילדים ואז ראיתי שכולם מכוסים בניילונים כהגנה ספק מהגשם ספק מהשמן ומתרגשים לקראת העבודה. החלטנו שננסה לצבוע למרות הגשם ואז כשיצאנו החוצה הגשם הפסיק.

מנקים וצובעים
מנקים וצובעים

את השימון של הפרויקט אנחנו עושים עם שמן בישול משומש כדי לאטום את טאבון האדמה למים. השמן הוא לא שכבת ההגנה למים היחידה שהטבון יקבל. בנוסף נטייח את טאבון האדמה בטיח סיד בהמשך.

3

שמן בישול משומש כבר אמרנו?! הריח בהתאם… הכפפות ושקיות הניילון נועדו להגן על התלמידים מהשמן. קשה היה להישאר יבשים משמן בסוף היום. התלמידים של מיתר הם התלמידים הראשונים בהיסטוריה של העבודה שלי בבוץ ששורדים את כל תהליך השימון מההתחלה ועד הסוף מבלי להישבר מהסרחון…

4

הטאבון חוזר לקבל צבע של טיח אדמה רטוב לאחר השימון. מאחר שכולנו צבענו בשמן והתלכלכנו ממנו מהר מאוד לא נשאר אף אחד עם ידיים נקיות כדי להמשיך לצלם. תצטרכו להאמין שצבע הטאבון השתנה…

השארת תגובה