הזג”ל (זחל, גמל ומטבח שדה)

בן ילדי קיבוץ מגן, אשר בנגב הצפון מערבי, שרר ויכוח לוהט. מה עדיף לבנות מבוץ: קבוצה 'מדברית' נלהבת  התעקשה לבנות גמל מבוץ, בעוד הקבוצה 'המעשית' מתעקשת לבנות מטבח שדה מבוץ. בבחירות חשאיות (בעיניים עצומות) המטבח שדה הוביל במספר מצומצם של קולות. הצוות החינוכי של המרכזון הצעיר של הקיבוץ מתכנס להתייעצות ומחליטים על פשרה. שילוב שני הרעיונות בפרויקט בניה בבוץ אחד, גמל, מטבח שדה.

'מסע קניות' לספסל אקולוגי
"יוצאים לקניות"
"יוצאים לקניות"

החלטת הילדים אפשרה לעבור לשלב הבא של איסוף חומרי הגלם לבנייה. התחנה הראשונה הייתה אצל אשר המוסכניק במושב אוהד.  אשר הציץ לעברי מעבר לגלגל הטרקטור אותו הוא תיקן, "קח, כמה צמיגים שאתה רוצה, הם שלך!". בזמן שאני העמסתי  בשקיקה את הצמיגים הישנים על הטנדר, הוא התעניין בעתיד החדש של הצמיגים הישנים שלו

בוץ מערבבים באהבה או לא מערבבים בכלל!
בוץ מערבבים באהבה או לא מערבבים בכלל!

עכשיו על הילדים להתחיל לחלום בגדול.  הפרויקט אותו הם ייבנו בשטח, גדול באלפי אחוזים מהמודלים הקטנים אותם הם כבר בנו מבוץ. הם מנסים להניח את הצמיגים על הקרקע בצורה המדויקת של המודל. לאחר מספר ניסיונות קיבלנו צורה מושלמת כדי להתחיל לבנות את הגמל מטבח שדה – פרויקט של בנייה בבוץ. כולם מאושרים. אנחנו מערבבים את הבוץ ומטייחים את השכבה הראשונה של הבוץ על הספסל.

 אלכימיה – המדע להפיכת חסר הערך ליקר.

אלכימיה – המדע להפיכת חסר הערך ליקר.

יומיים לפני המפגש הבא יעל, מנהלת החינוך של הקיבוץ, מתקשרת אלי. “הספסל הרוס, משרד הביטחון הביא חדרי ביטחון אל בית הילדים, וכדי שהמשאיות יוכלו להיכנס הם העיפו את הצמיגים המטויחים בבוץ, לכל הכיוונים! ספסל הבוץ שלנו נהרס, והילדים בשוק. לא התייעצו איתנו, אז לא יידענו להכין אותם מראש”. למפגש הגעתי עם תחושות לא טובות. פחדתי שהילדים יתייאשו ולא יירצו להמשיך. טעיתי מאוד בהערכת הילדים. דם של חלוצים זורם בעורקם, למרות הכעס והאכזבה, נרתמו מחדש כדי לתקן את הנזק ולהמשיך בעבודה בבוץ.

17-06-08_1224

תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי שאם תקלקל יש מי שיתקן אחריך
תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי שאם תקלקל יש מי שיתקן אחריך

כל כך קשה היה לתקן את מה שנהרס ברגע אחד. למרות הניסיונות הרבים לא הצלחנו לשחזר את הצורה של הגמל. שוב ושוב קיבלנו במקום גמל, זחל. למציאות היו כוונות שונות משלנו, באשר למה שצריך להבנות ואנחנו לבסוף קיבלנו אותה בהכנעה. גמל המטבח שדה באותו הרגע נהפך לזג"ל – זחל, גמל ומטבח שדה. הילדים המשיכו במלוא המרץ. שכבה של בוץ כיסתה שיכבה והזג"ל קיבל צורה יפה. הוענקו לו חיים. זה לא היה פשוט, וזה לקח לנו הרבה זמן והרבה עבודה קשה. הילדים מגלים שלבנות בבוץ זה לא קל.

25-08-08_1609

זהו! הספסל האקולוגי שלנו, אותה ערימת זבל שאספנו מכל מקום, מוחזרה במו ידינו, נהפכה לייצור שכמעט חי.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

צובעים
3

מוזמנים ליהנות מהתוצאה הסופית – בניה בבוץ בידי ילדים!

22

פרויקט בניה בבוץ זה לא היה יוצא לפועל ללא העזרה של כל הצוות החינוכי של קיבוץ מגן: רביב, שונית, יפעת וכמובן יעל.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2 תגובות
  1. טלי הגב

    שלום רב
    אני מעונינת לבנות עם הילדים בבית ספרי ספסל מבקבוקים ממוחזרים. אני מתלבטת אם לבנות אותו בבוץ או במלט. הייתי שמחה לקבל עצה וגם את חומרי הגלם אותם יש לערבב בבוץ או במלט.
    תודה
    טלי

השארת תגובה