אבנר פיפרברג

נולדתי במרץ 1980 אני מספר סיפורים, מוסיקאי ויוצר באדמה. ב10 השנים האחרונות הייתי מעורב בעשרות פרוייקטים אקולוגים שונים ברחבי הארץ. מבנית בתים בקיבוץ לוטן, ספסלים אקולוגים, מרפאה מבלות של קש בואדי נאם, פסל סביבתי שומר הנגב ועד ייצור לבנים של בוץ בעין יעקב.  

 את דרכי האקולוגית התחלתי במושב של הורי כשבגיל 10 שתלתי את גן הירק הראשון שלי לבד. משגדלו הירקות נכשלתי בשיווק; אמי נהגה לומר שחבל לקטוף את הירקות, כשהן נראות כל כך יפה בקרקע והתעקשה להמשיך לקנות ירקות בסופר. רק השכן שלי, אריק, הסכים לאכול מהן וזאת בזכות הטעם החריף היוצא דופן של הצנוניות שהזכירו לו את בית הוריו בדרום אפריקה. לאבא שלי הצנוניות לא הזכירו כלום, הן רק עשו לו שורף בפה.

 עת השחרור מהצבא התחלתי להכין בחצר הבית קומפוסט מהזבל האורגאני של המטבח שלנו . אחרי הטיול הגדול במזרח (ובעוד כמה מקומות) עברתי לגור בקיבוץ לוטן למספר שנים שם למדתי את רזי הבניה באדמה והפרמאקאלצ'ר. בשנים האחרונות אני מדריך פעילויות לילדים ונוער במסגרת שומרי הגן – מיומנויות חיים בטבע.

 לראשונה הוגדרתי בתור מומחה לאקולוגיה ע"י פול החצרן של קיבוץ לוטן. הצעתי לו הצעה מהפכנית שתחסוך לקיבוץ אלפי שקלים בשנה. את שבילי הקיבוץ האירו באותם שנים נורות הלוגן בזבזניות באנרגיה. לפול הצעתי להחליף את הנורות הבזבזניות בנורות P.L -פלורוסנט קומפקט, נורות אלו גם צורכות פחות חשמל וגם עלות הרכישה שלהן זולה יותר. פול שבאותו הזמן רק חשב על כל העבודה הנוספת שהרעיון שלי מביא (החלפת כל נורות החצר של הקיבוץ!) השיב לעברי:   "You Fuck'n ECO freco, Go away!". למעשה פול מבלי להיות מודע הגדיר אותי לראשונה בתור פריק לאקולוגיה.

 זהו!

 את/ה מוזמנים לשאול כל שאלה על דפי האתר ואני מתחייב לענות. אני גם אשמח לבצע אצלכם ביחד את הפרוייקט הבא.

6 תגובות
 1. שרון חיימוביץ הגב

  אבנר שלום
  אני מורה בבית ספר אנתרופוסופי ברמת השרון
  אני רוצה לבצע פרוייקט קטן עם תלמידים.
  אני לא מצליח ליצור איתך קשר
  אשמח אם תיצור איתי קשר
  054-6492486

 2. אלישבע צבר הגב

  שלום
  רציתי לבדוק איתך אם ניתן להזמין אותך לביצוע פרויקט בניה של מתקן משחקים ועוד דברים נוספים בבוץ
  אנא צור קשר איתי במייל

 3. מעיין הגב

  שלום אבנר,
  שמי מעיין רצון בת 22 מכפר סבא.
  בקרוב אגיע לאתיופיה לעיר גונדר על מנת להשתתף בפרוייקט התנדבותי בנושא חקלאות ואקולוגיה מטעם הסוכנות היהודית.
  במסגרת הפרויקט ישנם רעיונות רבים לעשייה ובניהם גם בניה בבוץ.. בטח אתה תוהה מה בעצם מחדשת בניה בבוץ באתיופיה אבל אכן כך, כל שיטה שיכולה לשכלל את הבניה הנוכחית בנוסף להוסיף פן חינוכי לעבודה על ילדים.. יכולה לעזור מאוד למנף את התהליך.
  לשם כך, אשמח לקבל ממך עזרה\ יעוץ במה שקשור לבניה בבוץ. בכוונתי להגיע למקום מסויים בו קיימת בניה שכזו, בתקווה לקחת חלק אקטיבי כדי שאוכל ללמוד בעצמי עקרונות בסיסיים.
  אם יש לך רעיון ל- מקום, פרויקט, אנשים שקשורים, או טיפים כלליים, אשמח לכל עזרה בנושא..
  תודה מראש
  מעיין רצון
  0525597330

  • אבנר פיפרברג הגב

   הי מעיין,
   הבנייה המקומית נשענת על אלפי שנות ניסיון והתאמה לאקלים המקומי. הבנייה באדמה במדינות המערב מותאמות לצרכים שלנו שמאוד שונים מהצרכים והאקלים באתיופיה. אני מציע לך בעיקר לבקש ללמוד מהמקומיים – לדעתי אדם זר הבא ללמוד מהקהילה מחזק את אנשי המקצוע והמסורת של הקהילה.
   אני מאחל לך נסיעה טובה ומלמדת – אשמח ללמוד ממך כשתחזרי לארץ על הבנייה באדמה באתיופיה….
   את מוזמנת גם להתקשר אלי 052-8524448
   כל טוב
   אבנר

השארת תגובה