דרקון (הדרקופוטם) שוחה בשמן…

שלום רב!

המפגש החמישי של בנייה בבוץ עם קבוצת הבוגרים של קיבוץ רביבים הסתיים. הפעם התמקדנו בהכנות אחרונות לטייח הגמר: שיוף שני מבנה האדמה שבנינו (טבון האדמה והדרקון), צביעת הדרקופוטם בשמן בישול משומש ותיקוני בוץ לטבון.

zif2

לפרויקט זה בחרתי טכניקה של שימוש בנייר שיוף כדי להחליק את המבני האדמה שלנו. נייר השיוף מעגל ומחליק את הבוץ היבש ובו בזמן משאיר אותו מחוספס. החספוס יאפשר בשלב מאוחר יותר לשכבה של טייח הסיד להידבק היטב אל הדינוזאור והטבון. יתרון נוסף שנייר השיוף הוא קל להפעלה, בטוח ונותן תוצאות נהדרות.zif3

zif1

העבודה עם הנייר שיוף קשה ומתסכלת. קצב ההתקדמות איטי וחלק מהילדים איבדו את הסבלנות שלהם במהלך העבודה. הצטרכתי במהלך העבודה פעמיים לעשות שיחות מוטיבציה על מנת לעודד את הילדים לחזור ולשייף את דינוזאור ספסל הבוץ שלנו. חלק אחר של הילדים לא הצטרכו את השיחה הזאת כלל. הם המשיכו לעבוד זמן רב, התמקצעו בשיוף וקידמו את הפרויקט לשלב של הצביעה בשמן. שלב זה של השיוף חייב להסתיים לפני הצביעה בשמן.

zif4
"לא עליך המלאכה לגמור ולא אתה בן חורין להבטל ממנה".

fix
תיקונים אחרונים

ויש שבמקביל מתמקדים בדברים אחרים. טבון הבוץ שלנו נזקק לתיקונים. במספר מקומות היו סדקים גדולים ובנוסף הפתח של הטאבון היה דק מידי והיה הכרחי לעבות אותו. הילדים שכבר מיומנים במלאכת העבודה בבוץ, עבדו כמעט ללא אף התערבות מצידי. ללא ספק חלק מהילדים לקחו את הפרוייקט ברצינות רבה ולמדו המון (דבר שמעלה בי סקרנות לראות בעתיד האם ימשיכו בעצמם לבנות בבוץ לבד).

oil

לאחר שהספסל שוייף כהלכה עברנו לשלב איטום הספסל נגד מים בעזרת שמן בישול משומש. שכבות נכבדות של שמן הילדים מרחו על הדינוזאור על מנת שהשמן ייספג הייטב דרך שכבות הבוץ. השמן מקורו מהמטבח של הקיבוץ כפי שנהוג ברוב המטבחים בארץ כל השמן בישול המשומש נאסף לצורך מיחזור להבאסת בע"ח או לייצור דלק "ביו-דיזל". כל מה שנשאר לי לעשות בקיבוץ היה לבקש אישור מצוות המטבח וללכת לאסוף את השמן.

oil2

יש סיבה טובה לכך שהילדים לא מחייכים. שמן בישול משומש של מטבח מרכזי לעולם יריח רע (במיוחד אם בשבוע האחרון בישלו דגים…). אני חייב לציין שהילדים עמדו במשימה מאוד יפה. הם צבעו בהתמדה ובמקצועיות עד שהשכבה הראשונה של השמן כיסתה את כל מבנה האדמה. לשיכבה הבאה של השמן הוספתי טרפנטין. במהירות רבה ילדים שונים, ניגשו אלי בטענות שונות, ואמרו שממש במקרא הם חייבים, ממש עכשיו, ללכת הביתה. לא עברה דקה מרגע הוספת הטרפנטין אל השמן המשומש, ונותרתי לבדי במערכה של צביעת הבוץ הייבש בשמן בישול משומש…

??????????????????????
הדינוזאור מכוסה השמן משתזף בשמש וממתין לשיכבה הבאה של השמן.
??????????????????????
הצבע המבריק של השמן נעלם במהירות לאחר שהשמן נספג אל תוך הבוץ הייבש.

אם יש אדם שלא מאמין בחוזק של הבוץ איתו בנינו התמונה למטה מוכיחה שהכל בסדר. התערובות הייתה נכונה והילדים עבדו יפה. הכיפה של טבון הבוץ מחזיקה יפה את משקל הילד.

??????????????????????

השארת תגובה