טאבון אדמה של מעיין צבי

טאבון אדמה – מתחילים

טאבון אדמה בסגנון מצרי בבניה משותפת ביחד עם ילדי הצהרון בקיבוץ מעין צבי. לצורך בניית טאבון האדמה אנחנו משתדלים להשתמש בכמה שיותר חומרים ומשאבים מקומיים. מדובר בטאבון שבו האש והאפייה נמצאים באותו חלל ולכן האפייה ומעניקה למאפים טעם ייחודי.

יום חמישי 8 לפברואר 2016 בצהרים נפגשנו לראשונה עם הצהרון עם הילדים המקסימים. ילדי כיתות ג' שהם הקבוצה המובילה את הפרויקט, התחילו לעשות את כל הנדרש כדי לקדם את הבנייה בהתרגשות והתמדה. אספו פסולת, חפרו אדמה, גלגלו את צמיגי הטרקטור הענקיים למקום וערבבו המון בוץ! לקבוצה התלווה אסף, אחד המחנכים שעובדים בצהרון וחולם הרעיון.

טאבון אדמה
חוגגים את סיום המפגש הראשון והשלמת הבסיס של טאבון האדמה

 

בונים חלל אפייה

18/2/2016 נפגשנו שוב. הפעם בעיקר עיבינו את הבסיס ואת הרצפה של הטאבון והתחלנו ליצור את חלל האפייה. לצערי לפעמים מרוב עשייה אני לא מספיק לאחוז במצלמה. אז תמונות של יצירת חלל אפייה בעזרת גבעה של חול וציפוייה בשכבה של טייח אדמה אין (תמונה מפרויקט אחר של רעיון זה ניתן לראות כאן כיתת רימון)

רגע לפני גימור

24/4/16 לטאבון האדמה שלנו היה זמן רב להתייבש ועכשיו זה הזמן להוציא את החול ששימש כתבנית להכנת כיפת הטאבון.

פתח הטאבון לפני הוצאת החול ששימש כתבנית במזמן יציקת חלל האפייה
sand2
מוציאים חול… משמאל בדרך המסורתית, מימין כאשר היד שלי לא מספיק ארוכה…

אנחנו מתקרבים לקראת סוף הפרויקט. לעיתים נראה שרוב העבודה מאחורינו אבל לחדי העין נגלית עבודת הגימורים. הגימור של טאבון האדמה דורש סבלנות והשקעה רבה. יום העבודה הרביעי התקיים במהלך חופשת פסח והילדים עבדו בחריצות ובהתמדה לא פחות ממני.

אנחנו מתקרבים למפגש האחרון שבו נעשה את עבודת הגימור הסופית. בתמונה למטה ניתן לראות את הטאבון לאחר סבב הגימורים של היום הרביעי.

טאבון האדמה לאחר סיום המפגש הרביעי
טאבון האדמה לאחר סיום המפגש הרביעי

 

כתבה זו והפרויקט עוד בתהליכי בנייה. המשך בקרוב

 

הורים לילדים מהפרויקט? כל התמונות מהבנייה של הטאבון ניתנות להורדה באיכות טובה מהקישור הבא

מעיין צבי כל התמונות

 

השארת תגובה