המתכון להכנת לחם שאור- לחם משמרי חופש.

כפי שהבטחתי פעמיים רבות אני מפרסם את המתכון המדובר של לחם מחמצת. אני ממליץ בחום לקחת מחבר מחמצת מוכנה עם וותק ולא להתחיל חדשה. המתכון רשום לפי הסדר הכרונולוגי של העשייה בפועל.

לילה לפני – הכנת סטרטר

מוצאים את השאור מהמקרר (כמות השאור במקרר "בין האפיות" יכולה להיות קטנה) ומגדילים את הכמות ע"י הוספת קמח ומים בהתאם לכמות הלחם שאופים. מוסיפים קמח עד שמקבלים גוש דביק קשה ושומרים אותו במקום חמים ללילה ל8 עד 10 שעות.
בחורף אם אין מקום חמים אז לתת לסטרטר לעמוד יותר שעות (מאחר הצהרים עד הבוקר לדוגמה)

למחרת – בוקר טוב!

בקערה גדולה להמיס את הסטרטר במים לפי הכמות הרצויה ללחם (לשמירת מחמצת לאפיות עתידיות יש להוציא חלק קטן מהכמות, "להאכיל" בכף קמח ולהכניס למקרר – סמיכות כמו של תערובת של פנקייק).

להוסיף גרעינים לפי הטעם: זרעי פשתן טחונים, חמניות, קימל, זרעי דלעת. להוסיף אחרי השריה במים: גריסי פנינה טחונים(שעורה), שיבולת שועל, דוחן, קינואה (אפשר מונבטת!).
הכנת הבצק
להוסיף לקערה חלק מהקמח שעורבב מראש עם הכמות הרצויה של המלח. להוסיף בהדרגה את שאר הקמח וללוש עד לקבלת בצק דביק במקצת אבל שלא משאיר גושים דבוקים לכלי בו מערבבים. רצוי ללוש ביד לפחות 12 דקות או 8 דקות במכונה. מתפיחים למשך שעתיים. מחלקים לכיכרות, לשים קצת ומשאירים לתפוח ל3 שעות (אפשר גם יותר) בתוך תבנית עד להכפלת הנפח פחות או יותר.

אפיה
אופים בחום של 180 מעלות ל 40 דקות. הלחם מוכן כשהוא קשה למעלה ולמטה. ממש מקישים עליו עם האצבע ומרגישים קרום קשה כמו עץ, ממש קשה גם למעלה וגם למטה! (אם בצד אחד הוא קשה ובשני רך, אז להפוך אותו מלמעלה למטה ולהחזיר לתנור למספר דקות נוספות)
יחסים – מתאים ל4 כיכרות
מים 0.8 ליטר
קמח 1.37ק"ג
שאור 1 ק"ג
מלח כף שטוחה ועוד קצת – כלל אצבע על כל קילו קמח שהשתמשנו (להכנת השאור ולהכנת הבצק) שמים כף מלח

בתאבון
תודה להגיד לאבי מנאות סמדר שחלק איתנו את הידע והניסיון
השארת תגובה