תמונות מהמפגש הראשון עם קבוצת הצעירים של קיבוץ רביבים.


"גבעות וחיפושית"
ארגז חול בקיבוץ רביבים כיתות א-ג

ב 20/5/2010 בהצבעה סוערת בחרו ילדי קיבוץ רביבים להפוך את ארגז החול שבחצר לארגז חול של גבעות וחיפושית. כבר למחרת הילדים החלו לאסוף אדמה, חול, קש, צמיגים ופסולת כחומרי גלם מקומיים לבניית הפרוייקט האקולוגי באדמה. הילדים בעלי מוטיביצה גבוהה ביותר, במשך שלוש שעות עבדו רצוף בבנייה בבוץ. בתמנות אלו ניתן לחוות על קצה המזלג את התהליך שהם וארגז החול עברו.

היום הראשון

??????????????????????

הילדים עובדים ולומדים מתוך מהתנסות בשטח איך לבנות באדמה. למעשה מדובר בחינוך חוויתי בצורה הטהורה שלו. בעבודה בבנייה באדמה אי אפשר סתם לזרוק בוץ על הצמיגים והאשפה. על הילדים כל הזמן להתחשב בצורה הסופית של מבנה האדמה אותו הם רוצים לייצור כדי לטייח את הבוץ במקומות הנכונים.

work

ההשתתפות הרצינית של הילדים בפרוייקט האקולוגי הזה נובעת גם מהדוגמה אותה הם מקבלים מהצוות של הקיבוץ. הצוות החינוכי עובד ביחד עם הילדים ונותן את הטון הרציני של הבנייה באדמה. הילדים בעקבות הצוות מתמסרים בצורה מאוד מהירה וטבעית לעבודה. את איכות העבודה אפשר יהיה לראות בהמשך הפרויקט.

work2

עם הקבוצה הזאת לעיתים אני מרגיש שאני יכול ללכת הצידה ולנוח. הילדים יודעים כבר איך לעבוד, הם מטייחים במרץ, משחקים ובונים בבוץ. לי מאוד חשוב שחלק מהשאלות שיש לילדים במקום שיישאלו אותי, אז שפשוט יתנסו, ויילמדו מהניסיון והחוויה שלהם. לצורך כך בזמן הנכון אני מוצא פינה בצד לעבוד בה, לא להפריע לתהליך החשוב שבו הם נמצאים. לעיתים אני פשוט לוקח את המצלמה ומתחיל לצלם. מדי פעם אני גם נדהם, אלוהים, זה רק המפגש הראשון והילדים כבר יודעים כל כך הרבה לבד!

work3

העבודה בפרוייקט האקולוגי נותנת הרבה שקט לחלק מהילדים. יש להם משהו ממשי לעשות. יציאה מהעולם הווירטואלי אל העולם הפיסי. המפגש עם היכולות הפיסיות הוא לעיתים גם מפגש קשה. כל החוסר אמון של כל אחד מאיתנו (הצוות החינוכי, הילדים ואני) יכול לקבל ממשות. פעמים רבות אני שומע את הילדים פונים אלי בתדהמה זה באמת יצליח?, הצמיגים האלו יהפכו לחיפושית? אצלי החוסר אמון חי ובועט בפנים, אני נשען על הזיכרון של פרויקטים בעבר שהצליחו ומעודד את הילדים להמשיך. אני יודע שהמפגש הראשון והשני הם הכי קשים כי הפרוייקט האקולוגי אותו אנחנו בונים, נראה כמו צמיגים שזרקו עליהם בוץ. בהמשך הכול ייראה הרבה יותר טוב.

111

השארת תגובה