שאלות ותשובות

במהלך השנים אנשים רבים פנו אלי בשאלות שונות על בניה באדמה. השאלות השונות נתנו לי השראה לכתוב את העמוד הזה. מוזמנים להסתכל ולקרוא ואם לא עניתי לכם על שאלה בבקשה כיתבו הערה בסוף הדף ואני אענה על גבי האתר. עמוד זה מחולק לשניים: חלק ראשון עוסק בשאלות נפוצות על הזמנה של פרויקטים מאיתנו. החלק השני עוסק בבניה לבד בבית עם אדמה.

למי שרוצה לבנות איתנו:

בהחלט! אנחנו מציעים קורס בניה באדמה של חמישה מפגשים בו אנחנו גם בונים פרויקט מההתחלה ועד הסוף וגם לומדים את התיאוריה של הבנייה באדמה. הקורס מתקיים אצלכם בחצר! לחץ לפרטים על קורס בניה באדמה

אנחנו נשמח להגיע גם אליכם (לכל מקום בארץ) ליצירת פרויקטים נוספים של בניה באדמה. יש לקחת בחשבון שהפרויקט כולל בנייה ופיסול של פסל חוצות גדול מאדמה. לכן דרושים בערך 8 מפגשים, שטח מספיק גדול (20 מ"ר לפחות) וזמן כדי לבנות איתנו. אנחנו מארגנים את כל הציוד, חומרים וההדרכה כמובן.

אנחנו עובדים מגן חובה ועד פנסיונרים. כל אדם מכל רקע יכול לעבוד איתנו. אנחנו נעזור לכל אחד לחשוף את הצד היצירתי שלו בענק!!!

80% מהבתים בעולם בנויים מבוץ. ניתן למצוא בתי בוץ באנגליה שנבנו לפני יותר מ 500 שנה ועדין גרים בהם.
בנוסף יש גם שני כללי ייסוד עליהם עלינו להקפיד למען מבנה האדמה אותו אנחנו בונים יאריך ימים: חוק הנעלים הטובות וחוק הכובע רחב השוליים (וכללים אלו נכונים גם לבתים מבטון – וכל מי שקירות ביתו דולפים יעיד על כך…). בנוסף טכניקות של איטום למבנה האדמה יאריכו את חייו ואף ייחזקו אותו. בסוף העמוד יש פירוט רב על איטום ועל כללי הייסוד.

למי שרוצה לבנות לבד בחצר:

לדעתי הדרך הטובה ביותר היא ללמוד מניסיונם של אחרים ולהתנסות. תחילה חשוב לבקר במקומות הקרובים אליכם גאוגרפית. תראו איך באזור שלכם מתמודדים עם האקלים המקומי, מהיכן ניתן לאסוף אדמה, מה הניסיון המקומי שהצטבר בנושא הבנייה באדמה? מה הן השגיאות שנעשו במהלך העבודה והאם ניתן ללמוד מהן.
בניה בבוץ היא בניה יחסית מאוד זולה בתנאי שאתם בונים בעצמכם ביחד עם הקהילה שלכם. הבנייה בבוץ היא יותר יקרה מבניה קונבנציונאלית כאשר בונים את הבית עם קבלן בוץ ופועלים. יש מעט קבלני בוץ בארץ ולכן המחיר בהתאם. גם בבניה בבוץ וגם בבניה רגילה, ידע, תכנון מדויק וניסיון יחסכו לכם כסף רב (אני מתכוון שזו האחריות שלכם ולא רק של הקבלן/אדריכל…).
יש מספר בנאי אדמה שונים בארץ שלפעמים ניתן ללמוד אצלם בנייה באדמה. קיבוץ לוטן, האדריכל דויד רנוב, מיכל ויטל, טל בשן, "חברת בוץ" ואחרים. אני הכי ממליץ על הקורסים של קיבוץ לוטן. מדובר בקורסים מאוד מקצועיים עם הרבה ידע ובנוסף הקיבוץ מוצף במבנים שונים משיטות שונות שיכולים למלא את ראשכם ברעיונות. אצלם אני התחלתי את דרכי המקצועית בתחום! מומלץ!
למעוניינים ללמוד איתי אני מגיע ללמד גם קבוצות של מבוגרים במקום הישוב של מזמין הסדנא! לפרטים לחץ – סדנאות בניה באדמה
בנוסף בבקשה להתחיל בקטן. בנו טבון, כסא, ספסל ואחר כך את ארמונכם.הב

הכול סובב סביב מרכיב, הנמצא בטבעיות ברוב האדמות בריכוזים שונים, והיא החרסית. תפקידה להדביק את החלקים השונים של
תערובת האדמה. ריכוז החרסית בקרקע שלנו ישפיע האם טייח הבוץ שלנו ייסדק או יתפורר.

דוגמה לטייח אדמה שבו ריכוז החרסית בהחלט גבוהה מידי
דוגמה לטייח אדמה שבו ריכוז החרסית בהחלט גבוהה מידי


בחיפושים אחר מתכון בוץ משובח המכיל את הריכוז הנכון ביותר של חרסית, לעתים עלינו לערבב קרקעות שונות. השאלה הנפוצה שאני נשאל היא כמה כמה? בקשר לאדמה של החצר שלכם רק אתם יכולים לדעת. אין אף מומחה שיכול להגיד לכם מרחוק מה עליכם לערבב וכמה, מבלי שהוא בדק בעצמו את הקרקע שלכם.  בכל איזור בארץ ריכוז החרסית שונה. אפילו לפעמים במקומות שונים בחצר שלכם.

ערימות שונות של אדמה. הסדקים בערימת האדמה הקרובה, מרמזים על ריכוז חרסית יחסית גבוהה.
ערימות שונות של אדמה. הסדקים בערימת האדמה הקרובה, מרמזים על ריכוז חרסית יחסית גבוהה.
כשאנחנו עושים בדיקת אדמה אז אנחנו נעזרים בעיקרון הבא: טיח אדמה עם מעט מדי חרסית הוא מתפורר למגע. לדוגמה אם נשתמש בחול ים, שהוא אדמה מאוד ענייה בחרסית, נקבל טייח שלאחר הייבוש הוא מאוד מתפורר למגע. טיח עם אדמה עשירה מאוד בחרסית חרסית נסדק כמו בתמונה בראש הדף.

לסיכום: עלינו לעשות ניסיונות שונים עם תערובות אדמה בריכוזים שונים. את התערובות השונות אנחנו מטייחים על קיר ובודקים לאחר הייבוש מהי התערובת האידאלית – מי מהניסיונות השונים שעשינו אינו נסדק מצד אחד ומצד השני אינו מתפורר. מומלץ להשתמש בתערובות הטובה שמצאנו בטיח דוגמה נוסף על שטח יחסית גדול (מטר על מטר יספיק) כדי לוודא שלא עשינו טעויות. לפעמים יש סדקים שלא מופיעים על טיח של שטח קטן אבל טיח עם שטח גדול כן יחשוף את הסדקים הללו.

כאשר הדוגמאות מתייבשות ניתן לנתח את תוצאות בדיקת האדמה:
כאשר הדוגמאות מתייבשות ניתן לנתח את תוצאות בדיקת האדמה:
דוגמאות טייח עם סדקים הם בעלות ריכוז חרסית גבוהה מידי, דוגמאות שמתפוררות הן בעלות ריכוז נמוך מידי של חרסית, דוגמאות שהן לא סדוקות וחזקות למגע הן טובות!


דוגמה: אם האדמה של החצר האחורית שלי לאחר ניסיון טיוח, בבדיקת אדמה, עולה שהיא נסדקת, אז עלי למצוא אדמה נוספת ושונה שהטיח ממנה מתפורר למגע. עכשיו עלי לנסות ערבובים בריכוזים שונים של שתי האדמות וטיוחם. דוגמת הטיח שאינו מתפורר ואינו נסדק הוא הטיח שאני רוצה לבנות איתו.
חוק אצבע 1: אם מספר ניסיונות לא נסדקו אז אני אעדיף תמיד תערובת עם הריכוז הגבוהה ככל הניתן של חרסית.
חוק אצבע 2: כל דוגמית של בדיקת אדמה צריכה להיות בגודל של לפחות 40*40 ס"מ (גודל כמו של קופסת קרונפלקס).

האדמה של החצר האחורית שלך היא האדמה הטובה ביותר לבנייה. האדמה לבדה לא תספיק, צריך להכין תערובת מאוד מסוימת הנגזרת מכמות החרסית באדמה שלך ולפי הצרכים של העבודה (טייח ראשוני, שכבת גמר, קש קל, אדמה נגוחה ועוד…). בבית עלייך לעשות בדיקת אדמה כפי שמצויין למעלה. אם האדמה שלכם לא מספיק חרסיתית, אז:
1. ניתן כדאי לחפש באזור שלכם במקומות שונים האם יש אדמות שונות בעלות הרכבים שונים של חרסית.
2. לבדוק במאגר מים הקרוב אליכם. כלומר יש לבדוק עם מנהל המאגר מי אחרי על ניקוי המאגר לבקש מימנו לקחת מהאדמה אותה הוא הוציא. חובה לבדוק האם האדמה מזוהמת – אדמת סחף שמקורה מנחלים הקרובים למפעלים עלולה להיות מסוכנת.
3. כמויות קטנות של חרסית ניתן למצוא בנחלי אכזב (גם ערוצים קטנים בקרבת הבית) שבהם יש בריכות מים קטנות שהתייבשו (כמובן שחובה לבדוק עם הפקח המקומי מהיכן אפשר לקחת אם אפשר בכלל).
4. נוסף אפשר לקנות אדמה חרסיתית ממחצבות שונות,
5. אפשר להשתמש בחימר שמיועד לקרמיקה ולעבוד קשה כדי להמיס אותו במים (או להשרות המון זמן).
6. לבעלי קשרים ומוטיבציה רבה אפשר לנסות לבקש ממקורות בוצה של קידוחי מים. בוצה של קידוחים עשירה בחרסית מאחר שנעזרים בחרסית משובחת בקידוח.

חוק ראשון: כל מבנה מאדמה צריך נעלים טובות.


על מבנה האדמה להיות מופרד מהקרקע מסיבות רבות. לחות יכולה לעלות מהרצפה אל תוך האדמה ממנה בנוי המבנה ולהחליש אותו. כלומר האדמה ממנה בנוי המבנה תחזור להיות בוץ. המשמעות היא שכל משקל המבנה שלנו עכשיו ייתמך ע"י ייסוד אדמה לח, בוצי וגמיש. סיבה שנייה היא שחרקים ייעלו מתוך הקרקע אל המבנה (מבלי שאנו יכולים לראות את זה).

דוגמה קלאסית לנעלים טובות - יסוד האבנים תומך בספסל הבנוי מאדמה בקיבוץ לוטן במטרה שלא יהיה מגע ישיר של אדמה עם הקרקע.
דוגמה קלאסית לנעלים טובות – יסוד האבנים תומך בספסל הבנוי מאדמה בקיבוץ לוטן במטרה שלא יהיה מגע ישיר של אדמה עם הקרקע.
 חוק שני: לכל מבנה מאדמה רצוי שיהיה כובע רחב שולים.
למבנה הבנוי מאדמה צריך להיות גג רחב הבולט מעבר לקירות המבנה. גג זה המחפה על הקירות מונע ממגע ישיר של גשם בקירות הבוץ של הבית. שימו לב שלמרות שקירות מבנה אדמה זה נאטמו בעזרת טיח סיד, עדין מתכנניו בחרו לבנות גג רחב יחסית. הסיבה היא שכך מאריכים משמעותית את חייו של טייח הסיד וכמובן מבטיחים שהמבנה יישאר אטום למים לשנים רבות. במדינה ייבשה כשלנו גג רחב הנבנה חכם יכול לחסוך את טיוח הסיד של הקירות (מומלץ במקרה כזה לשמן את הקירות כדי לחזקם ולהגן עליהם מרטיבות – מידע על איטום למים יש בהמשך הדף). גג רחב שולים גם מצל על הקירות והחלונות של המבנה בקיץ, גורם שיכול לחסוך המון אנרגיה במדינה חמה כמו שלנו.

גג רחב שוליים לתפארת. שימו לב גם לנעליים הטובות.
גג רחב שוליים לתפארת. שימו לב גם לנעליים הטובות.
 
*התמונה לקוחה מהאתר www.naturalhomes.nl

במקומות בהם אין אדמה זמינה לגינה (מגרשי חניה, מרפסות ועוד) יש העושים גינה בתוך מכלים. מיכל יכול אדניות או מיכלי פלסטיק ישנים אסלה ואפילו צמיגים שבהם נעסוק עיצובית בפוסט זה. ניתן למלא צמיגים באדמה ובתוכם לשתול צמחים. האם ניתן לצפות את הצמיגים בטיח אדמה כדי שהם יראו יותר אסתטית?
אני אענה על זאת כך – רק מי שמוכן להסתכן, להיכנס להרפתקאה ולתקן את ערגות הבוץ שלו לעיתים קרובות מוזמן לנסות. בהחלט מבחינה מקצועית זה לא מומלץ.
לעקשנים שחייבים לנסות אז יש לי מספר עצות כדי שההרפתקה הנ"ל לא תהייה אסון ואולי תצליח במידה מה.
בוץ ומים יכולים להסתדר ביחד אבל לא בחברות צמודה מידי… מומלץ לקחת בחשבון את הדברים הבאים:
1. הבוץ לא בא במגע עם הקרקע (בנית יסוד)
2. הבוץ לא בא במגע עם ההשקייה (שימוש בטפטפות ולא במטזים, מיקום הטפטפות במיקומים מדוייקים ולא על הבוץ, להמנע מחיבורים של הצנרת קרוב לבוץ – אלו נק' שעלולת לדלוף)
3. שכבת הבוץ שעשית על הצמיגים בסופו של דבר היא לפחות 5 ס"מ ומשומנת לפי ההוראות
4. לקחת בחשבון שתהייה תחזוקה (תיקון הבוץ לעיתים) והסיכוי שיהיו בעיות או הפתעות גדול (פיצוץ בצנרת שדורש פתאום תיקון משמעותי של הטייח ועוד)
5. אחרון והכי חשוב. עשו ערוגה קטנה, למדו מהניסיון, תקנו את הבעיות התכנוניות שלא חשבתם עליהן ועכשיו הגדילו את הערוגה…
בהצלחה!

ראשית לפני שמתחילים ליצור את הרצפה מאדמה, חובה לבדוק שהרצפה העתידית עומדת בשני כללי היסוד של בנייה באדמה (כובע רחב שולים ומגפים טובות).
שלבי בניית רצפה מאדמה:
1. ליישר את הקרקע שבה הולכת להיות הרצפה.
2. להדק את הקרקע היטב (בהתאם לסוג הקרקע ייתכן שכדאי יהיה להרטיב אותה): לרקוד דבקה, לדרוך בכל מקום, להביא גליל כבד ולגלול אותו על השטח או להיעזר במהדק קרקע ממונע (כמו בתמונה בתחתית העמוד).
3. לפזר שכבה של חצץ או אבנים קטנות כדי להפריד את שכבת רצפת האדמה שלנו מהקרקע. (עקרונות בסיס של בנייה באדמה)
שוב להדק היטב!
4. זה הזמן לצקת שכבה יפה של בוץ על החצץ (תערובת הבוץ כדאי שתהייה יחסית ייבשה)
5. בזמן יציקת הבוץ להדק אותו ככל שניתן. להעזר במאלד'ג ובזמן ההחלקה לדחוס חזק.
6. במקומות שבהם ריצפת הבוץ פוגשת קיר קחו בחשבון שהבוץ עלול להתכווץ ואז יישאר רווח/חריץ קטן. ניתן להעלים את החריץ הזה בשימוש עם אריחים.
7. לאחר ייבוש המלא של הרצפה מומלץ לשמן אותה – מידע מלא על כך נמצא בראש הדף.
במקומות שבהם יש חיכוך מוגבר על הרצפה כמו: כיסאות שמזיזים אותם, מקומות שעליהם הולכים הרבה או משחקים, נבון יהיה להניח מחצלת או שטיח למען רצפת האדמה תאריך ימים עד הטיוח הבא…
הרצפה דורשת תחזוקה, אחת למספר שנים רצפת בוץ תזדקק לשכבה דקה של בוץ חדש… בבקשה לקחת את זה בחשבון!

בקצרה:

בכל מקרה את הבנייה עצמה של הספסל האקולוגי אני ממליץ לבנות בבוץ. השאלה היא האם את השכבה האחרונה לעשות מבוץ או בטון.  מוזמנים להתחשב בשאלות/תהיות הבאות כדי להחליט בהתאם.

מבחינת תוספים לתערובת עצמה כמו דבקים: מיותר לחלוטין


1. היכן אתר העבודה ממוקם (דרום הארץ או מרכז-צפון)?
2. האם הספסל ממוקם במקום מוגן מגשם (כמו מתחת לסככה)?
3. בהנחה שהספסל יהיה בנוי רק מבוץ. האם יש צוות במקום שמוכן לשמן את הספסל אחת לשנה שנתיים לפי הצורך (לאורך שנים)?
4. לבטון שני חסרונות בולטים:
א.      הוא לא אקולוגי – צריך לחצוב אבן גיר ולשרוף אותה מעבר ל1000 מעלות בתהליך ייצור הבטון
ב.      הבטון הוא חומר מסוכן לעבודה. הוא בסיסי (ההיפך מחומצי)  ולכן יוצר תחושה מגרה בכפות הידיים. בנוסף במקרה של מגע בעין יש סכנה.
ג.       הוא לא חומר מקומי – זה מחזיר אותנו אל העיקרון שספסל אקולוגי בונים מהחומרים הזמינים לנו בסביבה הקרובה.

עכשיו באריכות:

 

הייתי רוצה לענות על השאלה הזאת פשוט בלא. מי שרוצה לעבוד עם אדמה, להרגיש את החומר ביידיים, לשתף ילדים בעשיית הקסם של הבנייה באדמה כדאי שיוותר על הבטון. מי שלא סומך על הבוץ ומוסיף "קצת" בטון כמו 10% מלט לתוך התערובת בעצם מכין תערובת בטון רגילה רק בצבע יפה.  כל החומרים הדרושים לבנייה נמצאים בסביבתנו, וכולם כאחד בריאים לנו ולסביבה שלנו. באנגליה יש אנשים המתגוררים בבתי בוץ בני למעלה מ500 שנה הבנויים מ100% בוץ טבעי וטוב. אם באנגליה זה עובד אז גם אצלנו.
גילוי נאות: למי שגלש באתר וראה את התמונות של הפרויקטים השונים שאני בניתי יבחין שרוב הפרויקטים בנויים מאדמה אבל מצופים בקליפה של בטון. מאחר שאת הפרוקיטים אני בונה בשיתוף עם מועצות מקומיות/המשרד לאיכות הסביבה אז הם דורשים פרויקט ללא תחזוקה. לכן לצערי אני משתמש בבטון, בכמות לא כל כך קטנה- כדי לצפות מפלצת בוץ בקליפה בעובי של 3 ס"מ בטון אני משתמש ב2-3 שקים של 50 קילו מלט (שזה אומר בערך 400 קילו בטון…).
אז בעצם אני משתמש בבטון כדי לצמצם את התחזוקה. אבל בעצם זה סוג של אשלייה לטווח הארוך. רבים מקוראי דף זה קרוב לוודאי גרו פעם בבית בין 30 שנה או יותר וחוו איך הגג דולך והקירות מתפוררים. בתים מודרנים "עתיקים" יותר, בני 50 שנה או יותר, לא פעם מועדים להריסה לאור התבלות הבטון ומרכיביו. אני רוצה להגיד דבר לא מבוסס – מדהים אותי שמהתבוננת בשטח ,לטווח הארוך, בית הבוץ יותר עמיד מבית הבטון. בקיצור כשאני בונה בבוץ למען עצמי או חברי אני מסרב לבטון בנימוס!!!
דוגמה לספסל בוץ שנאטם בבטון (לא נגד מים, נגד וונדליזם…).

ישנם סוגים שונים של טאבונים. באתר ניתן לראות שני סוגים. אחד הוא טאבון פשוט בסגנון הטאבון המצרי והסוג השני והיותר אהוב עלי הוא Double chamber mud oven.

Double chamber mud oven - הטאבון הכי יעיל ועם הכי פחות עשן שאני מכיר
Double chamber mud oven – הטאבון הכי יעיל ועם הכי פחות עשן שאני מכיר
הייתרון של טאבון זה שיש ארובה מסודרת לעשן שניתן לסגור אותה בקלות בזמן האפייה. בנוסף הטאבון בנוי כך שהשריפה קרובה לאידיאלית ולכן יש יחסית מעט עשן לאחר שהטאבון מתחמם.

הטאבון בסגנון המצרי הוא הרבה יותר פשוט לבנייה והבנייה שלו גם יותר מהירה. ניתן להתרשם מטאבון זה באתר בדפים הבאים: גם בפרויקט של קיבץ רביבים וגם בהשתלמות מדריכים של חוגי סיור.
כנסו אל העמודים השונים והתרשמו מצורת הבנייה. אם יש שאלות נוספות אתם מוזמנים לפנות אלי.

כיצד אוטמים אדמה למים

האטימה הכי טובה למים היא מניעה! מומלץ לבנות מבוץ במקומות מוגנים ממים כמו מתחת לגג רחב. ישנם מספר שיטות העוזרות לאטום מבנה אדמה נגד מים בנוסף לגג או כתחליף מסויים לגג. השיטה המעודפת עלי היא בעזרת שמן:
הערה חשובה על שימון: לפני שמתחילים למרוח שמן יש לוודא שמבנה האדמה שלנו ייבש לחלוטין גם חיצונית וגם עמוק אל תוך שכבות הבוץ הפנימיות. רצוי לתת למבנה האדמה מספר חודשים בקיץ מרגע הסיום לייבוש.

רקע קצר: שמן פשתן קונים רק שמן איכותי. אני לא מתכוון לתערובת הזולה שקונים בחנויות בנה ביתך. הכוונה לשמן פשתן מבושל אמיתי (יש לשמן ריח נעים – אם הוא מסריח או דליל אז לא לקנות). אני אישית ממליץ על החנות של סהר פיגמנטים ביפו.
יישום: מורחים בנדיבות על הפרויקט מספר שכבות. אין צורך להמתין בין השכבות או לדלל את השמן. הספסל יישאר דביק למגע לכשבועיים עד שהשמן יתייבש לבד. 
ייתרונות: השמן גם אוטם את מבנה האדמה למים וגם מחזק את האדמה. אין צורך להשתמש במדלל ולכן היישום אפשרי גם עם יילדים.
חסרונות: יש לחזור על שימון הספסל לפי הצורך או אחת לשנתיים. השימון לאחר שנתיים דורש משמעותית פחות שמן.

יישום: מורחים בעזרת רולר שכבות נדיבות של שמן בישול משומש על מבנה האדמה שבנינו (יש חביות של שמן ישן ליד כל דוכן של אוכל מהיר).

על הבוץ הייבש אנחנו עושים 4 שכבות של שמן.

  1. שכבה ראשונה: 100% שמן
  2. שכבה שניה: 75% שמן ו25% טרפנטין מינרלי
  3. שכבה שלישית: 50% שמן 50% טרפנטין מינרלי
  4. שכבה רביעית: 25% שמן 75% טרפנטין מינרלי

ייתרונות:

  1. השימוש בשכבות השונות עם הטרפנטין מחזק את הבוץ משמעותית ומשאיר את ספסל הבוץ בסוף התהליך ייבש ולא שמנוני.
  2. שמן משומש וטרפנתין יחסית זולים.

חסרונות:

 1. טרפנתין הינו חומר רעיל המסוכן למשתמש.
 2. כל שנתיים עד ארבע שנים (תלוי בקרינת השמש על ספסל הבוץ) יש לחדש את הצביעה בשמן כדי לשמור על העמידות למים.

טיח הסיד הוא עולם בפני עצמו. יש המון מומחים, המון שיטות וגם המון כשלנות. רצוי לנסות על מבנה קטן תחילה. הסיד הוא חומר מסוכן לעיניים, חובה להעזר בציוד מגן לעיניים וחומרי שטיפה לשטיפת עיניים למקרה של תקלה. 

אדם סולווי מורח פריימר על בסיס סיד על דרקון בוץ לטיוח עם תערובת סיד
אדם סולווי מורח פריימר על בסיס סיד על דרקון בוץ לטיוח עם תערובת סיד
אני ניסית לצפות ספסל בוץ ששומן בשמן בישול ישן בטיח סיד וזה עבד טוב. לקחתי סיד בור וערבבתי אותו ביחס של 1 סיד על 4 חול. חובה לבדוק באתר הבניה עצמו ריכוזים שונים של סיד מול חול מאחר והסיד שנרכש במקומות שונים בארץ הוא לא באותה איכות וגם מרכיבי החול משתנים בהתאם למקור שלו. ריכוז 1 ל 4 הוא לתת אמת מידה את הריכוז המתאים לכם אתם תגלו בניסוי שדה שתערכו.

הסיד הוא מאוד תובעני בהשפרה שלו. לאחר הייבוש הראשוני יש לוודא שהוא בסביבה לחה לפחות 10 ימים מיום היישום. אפשר לאחר הייבוש הראשוני להניח על טייח הסיד בד לח ועליו להניח ניילון. יש לדאוג שהבד נשאר לח. יש להגן על הסיד הטרי מקרינה ישירה של שמש כדי למנוע ייבוש מהיר מידי.

יש מגוון חומרים שונים של סיד בשוק. אני התנסתי בעבודה עם טיח על בסיס סיד הידראולי (יתרון שהוא מתקשה מהר כמו בטון אבל מצד שני הוא בעל עקבה אקולגוית גדולה יותר). לתמונות מהשטח של עבודה עם סיד אפשר לראות כאן – טיוח מבנה אדמה בסיד (דרקון הבוץ של גן עופרים).

א. יש לצפות את הספסל אקולוגי בשכבה של רשת לול או אקספנדד (רשת טיח מקצועית אבל פחות נעימה לעבודה).
ב. לטייח שיכבה של 2 עד 3 סנטימטר של בטון אפור (תערובת בטון מורכבת מדלי של בטון, 2 סומסום-חצץ מאוד דק ו3-4 דליים של חול).
ג. לפני שהבטון האפור מתייבש יש לטייח בשכבה דקה של בטון לבן כ 1 סמ (שיכבה עבה מידי תגרום להיסדקות של הבטון.

הערות:

 לאחר שהבטון התייבש ייבוש ראשוני יש לעשות השפרה: כל מספר שעות להרטיב את כולו במים במשך ה 48 שעות הראשונות.

 ייתרונות: 

 1.הבטון הוא חומר זמין, זול ויש המון אנשי מקצוע שעובדים איתו או שניתן להתייעץ איתם.

 חסרונות:

 1. קשה לתקן פיסול שנעשה מבטון.
2. הבטון הוא לא תערובת ידידותית לעבודה עם ילדים.
3. הנחת רשת על מבנה עגול דורשת סבלנות ומיומנות. כנ"ל גם עבודת הטיח.
4. לאחר שכיסיתם את הפסל היפה שלכם בבטון לא ניתן להתחרט…
5. הבטון הוא לא חומר אקולוגי – על קצה המזלג: לייצור שלו חצבו אבן גיר ושרפו אותה בלמעלה מאלף מעלות.