השתלמות למדריכי חוגי סיור חיפה

ההשתלמות שנערכה במרץ 2010 נועדה להכשיר את המדריכים הצעירים והבוגרים של חוגי סיור, של החברה להגנת הטבע, בעיר חיפה בבניה בבוץ.מצא בגן הציבורי המשיק למדרגות העולות מרחוב אלגזאלי 5 בשטח המיועד להיות גן אקולוגי

תחילה המדריכים למדו על מרכיבי הקרקע, עקרונות הבניה באדמה, ובדיקת אדמה. בנוסף למדנו איך להעביר את הידע אל החניכים.

מדריכות דורכות
מדריכות דורכות
מדריכות דורכות.

בהתבוננות על השטח החלטנו מהו מבנה הבוץ אותו הכי נכון לבנות במקום. אנחנו הבאנו בחשבון מה הם הצרכים של תושבי המקום, איך השטח משמש אותם עכשיו, ואיך אנחנו יכולים לתרום להם בבניה בבוץ בשטח שלהם. מאחר והשטח זרוע ספסלים, החלטנו על בנית טבון מבוץ.  טבון הבוץ ישמש להכנת פיצות ופיתות לקבוצות שיגיעו בעתיד ללמוד ולהתנדב במקום וכמובן לתושבי המקום.

בבניה ברת קיימא משתדלים לעבוד בחומרי הגלם המקומיים. בפרויקט זה, חומרי הגלם הזמינים ביותר, הזולים ביותר, והכי נכונים סביבתית, מצאנו זרוקים במרחק הליכה. ברחובות חיפה מצאנו את הצמיגים הישנים. את הפסולת הביתית ופסולת הבניין מצאנו ממש בתוך הגן הציבורי (ויש עוד מספיק לעוד פרויקטים בעתיד…).
Untitled-2
את הקש תרם לנו עופר בעל חוות סוסים באזור עתלית. כך מעלים אותו 60 מדרגות…
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
מימן, גל מנהל חוגי סיור ובנג'י השש, בפעולה.
את הצמיגים אנחנו מניחים בהתאם לבסיס אותו אנחנו רוצים לייצור. הבסיס צריך להיות בעל צורה מתאימה בשביל הטבון. כלומר על צוות הבנאים האקולוגים בשטח, המתנסה לראשונה בחייו בבניה בבוץ, לחלום את טבון הבוץ הסופי אפילו רק בשביל להניח צמיגים על הקרקע
Untitled-3
בונים שלד זמני עליו בהמשך נבצבץ את כיפת הטבון. לאחר שכיפת הטבון תתייבש נוציא את האדמה ונשאר עם טבון חלול. מעל גבעת האדמה מורחים שכבה דקה של אדמה מאוד חולית על מנת שאפשר יהיה להפריד בקלות את האדמה של השלד מהבוץ של הטבון עצמו לאחר הייבוש.
???????????????????????????????
טיוח בוץ על שלד הטבון.לאחר ייבוש הבוץ, כל האדמה והחול שמתחתיו יוצאו החוצה ורק הבוץ הזה יישאר. הוא למעשה הטבון!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

סיכום טכני על איך בנינו את טבון הבוץ עם חוגי סיור:

 1. בנינו בסיס בגובה שיהיה לנו נוח לעבוד בו בעתיד עם המאפים הטובים כשנכניס לתוכו… על הבסיס יצקנו שיכבה מספיק עבה של בוץ כדי שלא נחמם בהפעלת הטבון את הצמיגים והפסולת. תאבון עם בסיס דק מידי יגרום לזרימת גזים רעילים אל תוך חלל הטבון ואל הסביבה.
 2. על הבסיס ערמנו גבעה מאדמה ייבשה בצורה הרצויה של פנים הטאבון. (גבעה זו למעשה היא השלד עליו נבנה נטייח את כיפת הבוץ של הטאבון. לאחר ייבוש הבוץ של הכיפה, לאחר מספר שבועות של המתנה, אז את האדמה הזאת נוציא החוצה ונישאר עם טבון חלול, חזק ומוכן לאפייה עתידית – רק לאחר ייבוש מוחלט!)
 3. את הגבעה ציפינו בשכבה דקה של חול שמעליה יצקנו את כיפת הטאבון. שכבת החול נועדה על מנת שהבוץ של כיפת הטבון לא יידבק אל גבעת השלד.
 4. יצקנו שיכבה מספיק עבה של בוץ והחלקנו אותה יפה. בנוסף סידרנו פתחי אוורור כדי לאפשר זרימת אוויר אל תוך העצים בזמן הדלקת התנור.
 5. רצוי ליצור ארובה קצרה מאוד קרוב אל הפתח  על מנת שהעשן לא יצא דרך הדלת ואז יותר קל לתפעל את האש והאוכל.

שלבים עתידים שנעשה בעתיד

 1. נוציא את האדמה מתוך הטבון
 2. נצפה את הטבון בשכבה נוספת של בוץ. נשתמש בקש קל על מנת לשמור את החום של הטבון עמוק בתוכו.
 3. נקשט אותו בשלל דרכים יצירתיות שונות.
 4. נחכה לייבוש נוסף ואז נאטום אותו נגד גשם בעזרת שמן
הערת המחבר:
פרויקט זה עבר וונדליזם קשה יום לאחר סיום הבנייה – לא נשאר סימן בשטח לפרוייקט…
2 תגובות
 1. ניסים זוארץ הגב

  מדהים לראות את הידע והניסיון שלך בתחום. והרצון שלך להפיץ את הידע הזה ממש מרגש. למדתי המון מהמאמרים שכתבת. אני במיקצועי מסגר. במידה ויש שאלות בתחום אפשר לפנות אליי במייל. ישר כוח

השארת תגובה