בניה בבוץ במשאבי שדה

פרויקט נוסף של בניה בבוץ מחומרים ממוחזרים בא לעולם בתחום מועצה אזורית רמת נגב בחסות היחידה הסביבתית האזורית. קיבוץ משאבי שדה מארח את הפרויקט האקולוגי. כרגיל אנחנו בונים בניה ירוקה במיטבה. כל חומרי הגלם הם מקומיים. הצמיגים והפסולת נאספו מאתר הפסולת של הקיבוץ, האדמה והקש מפינת החי בה הפרויקט נבנה.

משימת הבניה והתכנון הופקדה לזכות ילדי שנת הבר מצווה של הקיבוץ. רצה הגורל שביום העבודה התייצבו מהחבורה השמחה של כיתה זו רק ארבע חברים נמרצים. שאר הקבוצה לא נודע עקבותיה. מרים רכזת החינוך לא אמרה נואש, היא גייסה מיד ארבע מתנדבים מהכיתות ד-ו וביחד התחלנו לעשות את ההכנות בשטח כדי לבנות ספסל מבוץ וחומרים ממוחזרים. מאוחר יותר יצטרפו אלינו כל כיתות א-ו על מנת שילדי בר המצווה ינחו אותם איך לבנות את ספסל הבוץ שלהם.

???????????????????????????????

אייל, העובד בנוי של הקיבוץ, התלווה אלינו בטרקטור ועגלה על מנת שנוכל לאסוף את כל חומרי הגלם המפוזרים סביב בקיבוץ. זה היה בוקר מאוד אינטנסיבי שבמהלכו אספנו כמויות גדולות מאוד של פסולת ואבנים.

מלקטים חומר גלם לבניה במזבלה
מלקטים חומר גלם לבניה במזבלה

מדהים איך הפסולת של הקיבוץ ברגע אחד משנה את ייעודה. הילדים במקום להיגעל מהלכלוך, נוברים בתוכו כדי למצוא פסולת לא אורגנית המתאימה לבנייה בבוץ. כל התורה האקולוגית מזדקקת לנקודה אחת איך להפוך את הפסולת שלנו לחומר גלם. במילים אחרות איך להפוך את הבעיה לפתרון. ברגע אחד הפסולת משנה את צורתה למשאב איכותי מימנו ניצור משהו חדש. בפרויקט אקולוגי מחומרים ממוחזרים אנחנו לומדים את העיקרון הזה דרך הידיים.

יסמין מכינה את אבני הייסוד של הספסל האקולוגי.
יסמין מכינה את אבני הייסוד של הספסל האקולוגי.

מטרת הייסוד הוא מניעת מגע של הבוץ בקרקע. לכך יש שתי סיבות עיקריות: הגנה על הבוץ מפני חרקים וגם מניעה של מעבר לחות מהקרקע אל תוך מבנה האדמה.

??????????????????????

הצמיגים המשומשים ממולאים בפסולת אותה אספנו בבוקר. הפסולת שנבחרה בקפידה נדחסת אל תוך הצמיגים וסביבתם. מאוחר יותר ביום אנחנו נכסה את הכול בשכבה עבה של בוץ.

??????????????????????

הילדים של הקיבוץ מצטרפים אל הנוער בבניית הנחש. את דרכם הם עושים ישר אל בריכת הבוץ כדי לערבב אותה ולהכין תערובת בוץ אדמה קש מדויקת כדי שנוכל לבצבץ את הכול! עבודת הערבוב נעשית בכוח הרגלים המתרגלות את תנועת מערבל הבוץ האנושי הגדול בארץ.

6

מלאכת הטיוח בבוץ של הפסולת הממוחזרת מתחילה. האנרגיה של הפרויקט מונעת באנרגיה ביולוגית במקום לשרוף דלקים כדי לערבב ולהזיז דברים אנחנו משתמשים באנרגיה הכמעט אינסופית של הילדים… הילדים ביום זה עבדו ברצינות ומאוד קשה. משקל כל דלי מגיע כמעט למחצית משקל הילדים. רובם כמובן גם לא רגילים לעבודה פיזית אינטנסיבית כל כך. למעשה הם חווים בניה באדמה מהי.

8

הבניה בבוץ לפעמים מהנה ולפעמים מעייפת. בפני הילדים עולה האתגר של מתיחת הגבולות האישים. כל ילד צריך לבחור לעצמו את רגעי המנוחה הפרטיים שלו ואת קצב העבודה האישי. גם בבניה בבוץ לפעמים מחייכים ולפעמים לא…

??????????????????????

מתקרבים לסוף יום הבניה בבוץ. מימין הנחש כבר כמעט מכוסה כולו בבוץ. הצמיגים בתמונה בקרוב יהפכו לראש של נחש המחזיק בפיו עכבר.

??????????????????????

מתקרב לאיטו סוף יום הפעילות של הבניה באדמה. חלק מהילדים כבר יושבים בצל ונחים בזמן שאחרוני הילדים מסיימים את עבודת טיוח האדמה.

11

סוף היום הראשון של בניה באדמה בקיבוץ משאבי שדה הגיע לקיצו. בתמונה דקלה קריספין שהתגייסה לסייע לי בפרויקט זה ואנוכי אבנר פיפרברג. עייפים ומרוצים מאוד.

??????????????????????

בנוסף באתר:

תמונות ממפגשים נוספים של בניה באדמה בקיבוץ משאבי שדה
השארת תגובה